PADI DALIŞ LİSANSI EĞİTİMLERİ

PADI (Professional Association of Diving Instructors) dünyanın en büyük rekreasyonel dalış ve dalgıç yetiştirme topluluğudur. Dünyadaki dalgıçların %80’i PADI sertifikasına sahiptir ve her yıl yaklaşık 1 milyon dalgıç daha bu büyük aileye katılmaktadır. Eğitim standartları tüm dünyada aynıdır ve PADI eğitmenleri, eğitimlerini bu standartlar doğrultusunda gerçekleştirirler. Sistemde ilerlemek çoğu durumda zamana değil, öğrencinin performansına dayalıdır.

Örneğin sistemin ilk eğitimi olan “Temel Seviye Dalgıç” kursunu bitirdiniz ve sonraki dalış turumuzda, PADI’ nin bir sonraki basamağı olan “İleri Seviye Dalgıç” seviyesine ilerlemek istiyorsunuz. Performans gerekliliklerini yerine getirebildiğiniz sürece beklemenizi gerektirecek hiçbir koşul bulunmamaktadır. Dolayısıyla 18 metreden daha derinde bulunan dalış bölgelerini çok kısa sürede keşfetme şansı elde edebilirsiniz. Kekova Dalış Merkezi bünyesinde “PADI Open Water Diver (Temel Seviye Dalıcı)” kursundan başlayarak “PADI Dive Master (Dalış Lideri)” seviyesine kadar yükselebilirsiniz. Aşağıda eğitim seviyelerini inceleyebilir, daha fazla bilgi için www.padi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

SCUBA DIVER (GİRİŞ SEVİYESİ DALICI ):

PADI Scuba Diver kursu, lisans almak isteyen fakat gerekli eğitim süresi zamanını kurs için ayıramayacak olanlar, kısa süreliğine gelinen tatilinizin tamamını kursa ayırmak istemeyenler, tanıtım (deneme) dalışı yapıp bir sonraki seviyeye hemen adapte olmak isteyen tüm dalışa ilgisi olanlar için düzenlenen ve Open Water Diver kursunun bir alt birimidir.

PADI Scuba Diver sertifikasına sahip bir dalıcı, bir PADI Divemaster, Asistan Eğitmen veya Eğitmenin doğrudan gözetimi altında, en fazla 12 metreye dalmak üzere eğitilirler.

PADI Scuba Diver sertifikası alan dalıcılar, Discover Scuba Diving katılımcılarından daha fazla teorik bilgiye sahiptirler ve su becerilerini daha iyi geliştirmişlerdir, ancak bağımsız olarak dalabilme niteliğine sahip değildirler.
 

Temel Seviye Dalgıç (OPEN WATER DIVER) :

PADI Açık Deniz Dalıcısı (Open Water Diver) Eğitimi Ne İçeriyor?

Dalışı öğrenmek zor değildir fakat yapmaya değer tüm aktiviteler gibi biraz zaman ve çaba gerektirir.

* Bilgi Geliştirme

* Sığ Su Dalışları

* Açık Deniz dalışları

PADI Açık Deniz Dalıcı Kursu inanılmaz derecede esnek ve performansa dayalıdır. Bunun anlamı Tecrübeli dalış eğitmenlerimiz ne kadar hızlı ilerlediğinize bakarak programı geniş bir müfredat çeşitliliği ve tempo içinde sunarlar. Sığ ve açık deniz dalışlarınızı üç veya dört gün gibi kısa bir süre içinde tamamlamanız mümkündür.

1. Bilgi Geliştirme Bu bölüm size dalışın temel prensip ve prosedürlerini tanıtır. Suyun dalıcı üzerindeki etkileri, en iyi ekipman nasıl seçilir ve dalışları planlarken dikkate alınması gerekenler gibi şeyleri öğrenirsiniz. Bilgi Geliştirmeyi, Açık Deniz Dalıcı kitabınızın beş bölümünün her birini okuyarak ve aynı anda Açık Deniz Dalıcı video’sunu (öğreneceğiniz su içi becerilerini de önceden gösterir) seyrederek teorik kapsamı en verimli şekilde tamamlarsınız.

2. Sığ Su Çalışmaları – Açık deniz dalışlarından önce Temel aletli dalış becerilerini bir havuz veya havuz şartlarını sağlayan durgun ve sığ bir deniz ortamında geliştireceksiniz. Burada ekipmanınızı hazırlamaktan, başınızı sudan çıkarmadan maskenizi kolayca boşaltmaya, gerekli olması durumunda kullanmak için dalış eşinizle hava kaynağı paylaşmak gibi acil durum becerilerine kadar her şeyi öğreneceksiniz. Her biri diğerinin üstüne kurulu beş Sığ su çalışmasını tecrübeli dalış eğitmenimiz eşliğinde boyunuzu geçmeyen derinlikten başlayarak maksimum 5 metre derinliğe yapacaksınız

3. Açık Deniz Dalışları – Sığ su dalışlarınızdan sonra siz ve arkadaşlarınız eğitimlerinize Kekova’nın birbirinden güzel dalış noktalarından birinde açık deniz dalış eğitimlerinizle devam edersiniz. Açık deniz eğitim dalışları bilgi geliştirme ve sığ su çalışmalarında öğrendiğiniz tüm bilgileri bir araya getirerek sualtını tam olarak tecrübe ettiğiniz andır. Açık deniz dalışları bölümü sığ su çalışmalarında öğrendiğiniz sualtı becerilerinin tekrarını kapsayan birbirinden bağımsız kademeli olarak 5mt den 18 metre ye kadar 4 açık deniz dalışı ile sonlanır. Açık Deniz Dalıcısı olarak sertifikalandırılan bir dalıcı bir dalış eşi ile maksimum 18 metreye dalabilir.

Açık Deniz Dalıcısı Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Düşündüğünüzden daha kısa bir süre içinde dalıyor olacaksınız. Açık Deniz Dalıcı kursunuzu size tahsis ettiğimiz dalış eğitmeninizle devamlı çalışmanız durumunda üç veya dört gün, kısıtlı zaman aralığına sahipseniz altı haftaya kadar bir süre içinde tamamlayabilirsiniz. Kurslarımız tamamen performansa dayalıdır ve bunun anlamı şudur; eğitmenlerimiz dalışı öğrenmenizle ilgilenir, sınıfta ne kadar oturduğunuz veya size kaç tane eğitim dalışı yaptırdığımızla değil. Bunun anlamı düzenli olarak dalan emniyetli bir dalıcı olmak için ihtiyacınız olan zamana dayalı olarak daha hızlı veya yavaş kendi temponuzda devam edersiniz.

 

PADI İleri Açık Deniz Dalıcısı (Advanced Open Water Diver):

Eğitim sonunda İleri Açık Deniz Dalıcısı olarak sertifikalandırılır ve bir dalış eşi ile maksimum 30 metreye dalış yapabilirsiniz

Eğitim kapsamında yapacağınız 5 açık deniz eğitim dalışınızın biri Derin ve diğeri Navigasyon dalışı olmak üzere iki branş dalış eğitimi zorunlu olup, diğer 3 branştaki dalış eğitimini dalış eğitmenimizle beraber istekleriniz doğrultusunda belirleyebilirsiniz

Bunlar:

 • Gece Dalışı
 • Batık Dalışı
 • Tekne Dalışı
 • Dijital Sualtı Fotoğrafçılığı Dalışı
 • Akıntı Dalışı
 • Balık Tanımlama Dalışı
 • Mükemmel Yüzerlilik Dalışı
 • Zenginleştirilmiş hava (Nitrox) Dalışı

 

 

 

PADI Kurtarma Dalıcısı (Rescue Diver):

Sualtında ve dalış ortamında problemleri önleme yeteneğini geliştiren ve bir dalış kazasında gerekecek özel becerileri kazandıran bir kurstur.

PADI Kurtarma Dalıcı Kurs Yapılandırması

Akademik eğitim, su içi alıştırma ve su içi senaryo pratik eğitimleri olman üzere 3 bölüme ayrılabilir.

2 Günlük rahat bir programla eğitim tamamlanabilir.

  Kimler Katılabilir?

         Dalıcı Ön Koşulları

  • 12 yaş  (Türkiye sınırları içerisinde Lokal Kurallar gereği 14 yaş)
  • PADI (Çocuk) Macera Dalıcısı sertifikası –Su Altı Navigasyonu Macera Dalışını tamamlamış olmalıdır.
  • PADI Açık Su Dalıcıları Bilgi Geliştirmeye ve Sığ suda Kurtarma Alıştırmalarına katılabilirler.
  • Son 24 ay içerisinde EFR Birincil ve İkincil Müdahale eğitimi. Eğitimi almış olmak. (kurtarma dalıcısı kursu ile birlikte tamamlanabilir)

Emergency First Response (Acil Ilk Müdahale Kursu)

İlk yardım, kalp masajı ve suni teneffüs gibi temel becerilerden, teorik ve pratik derslerden oluşan bu kursu dalıcı ya da dalıcı olmayan herkes katılabilir.

      Akademik

 • Kendini kurtarma ve dalgıcı stresi tanımlama
 • Dalışta İlk Yardım
 • Acil durum yönetimi
 • Ekipmanla ilgili hususlar

      Su becerileri

 • Su içi, yüzey ve karadan yardım
 • Panik dalıcıya müdahale
 • Sualtında muhtemel sorunlar
 • Kayıp dalıcı arama prosedürleri
 • Bilinci kapalı dalıcıyı yüzeye çıkarma
 • Yüzeyde suni solunum ve bu esnada dalıcıyı çekerek malzeme çıkarma
 • Çıkış ve dalış kazaları için ilk yardım

 

 

 

Padi Dive Master Profesyonelliğe İlk Adım!

PADI Divemaster eğitiminize, PADI Kurtarma Dalıcısı kursunu ( Padi Rescue Diver ) başarıyla bitirdikten ve 40 kayıtlı dalışa sahip olduktan sonra başlayabilirsiniz. Dalış merkezimizin PADI Eğitmenleriyle yakın bir çalışma içine girerek dalış bilgi ve dalış teorinizi arttırır ve becerilerinizi profesyonel seviyeye yükseltebilirsiniz. Kursun en tatmin edici kısmı dalış aktivitelerini denetlemeyi öğrenmedir. Profesyonel dalıcı seviyelerinin ilk basamağı olan Padi Divemaster seviyesi aynı zamanda size dünyanın bir çok yerinde dalış profesyoneli olarak çalışabilme imkanı sağlar. PADI Divemaster’ları hem eğitimsel hem de eğitimsel olmayan dalış aktivitelerini denetlemeye yetkilidirler. Dünyadaki tüm Dalış Merkezi ve Dive Resortlar dalış sınıflarına ve sualtı turlarına yardımcı olmaları için PADI Divemaster’larına ihtiyaç duyarlar. PADI Divemaster’ları sertifikalı dalıcılar için PADI Yerel Dalışı Keşfetme deneyimleri ve Scuba Gözden Geçirme programlarını yürütebilirler. PADI Şnorkelingi keşfetme deneyimi ve PADI Serbest dalıcı kurslarının yanısıra Dijital Sualtı Fotoğrafçılık Uzmanlığı ve Emergency Firt Response kurslarını da yürütebilirler.